Dom z bali, czy to się opłaca?


Drewno nie jest niedrogim materiałem, zwłaszcza lite drewno. Jednak lokale drewniane wykonane z bali to piękno i luksus sam w sobie. Mogą być utworzone w stylu wiejskich chałup lub jako lokale nowoczesne, które są ekologiczne, energooszczędne – gwarantują doskonałą szczelność, świetnie izolują ciepło, są niezwykle trwałe (na Podhalu są 100-letnie domy utworzone z bali i wciąż wyglądają jak nowe). Takie domy, wybudowane z odpowiedniego, wysokiej klasy materiału są odporne na ogień. Czyli domy z bali mają same zalety? A może jednakże są też wady takich budynków?

Dom drewniany z bali jest o wiele droższy od szkieletowego. Jego budulcem jest lite drewno o dużych wymiarach. Wykonanie takiego lokalu mieszkalnego jest też bardzo pracochłonne. Cieśla musi posiadać odpowiednią edukację o obróbce drewna. Sam budulec wymaga też precyzji. Profesjonalni wykonawcy domów z bali nie są zatem tani. Ceniąc własną pracę, oczekują odpowiedniego wynagrodzenia. Do wykonania domu drewnianego z litego drewna wykorzystuje się tradycyjne i regionalne techniki. Jedną z nich jest technika, w której nie wykorzystuje się gwoździ.

Gdy dom z bali już stoi, właściciele chcą zazwyczaj zacząć go wykańczać. I tu sprawa się zaczyna komplikować. Do budowy takiego lokalu stosuje się surowe drewno. To drewno schnie po wzniesieniu budynku. Wykańczanie domu z bali można zacząć dopiero wtedy, gdy budynek osiądzie, czyli wymaganie odpowiedniego czasu, przeciwnie ściany będą pękać. Jest jednak na to rada – można zamówić bale suszone, wtedy osadzanie budynku będzie szybsze. Do tworzenia takiego lokalu mieszkalnego można też wykorzystać drewno z innego budynku, który został rozebrany. Budulec jest o wiele tańszy, a będąc w dobrym stanie, może posłużyć przez wiele lat.

Kolejnym dylematem jest izolacyjność takiego budynku. Choć drewno samo w sobie jest ciepłe, doskonale zatrzymuje ciepło i oddaje je bardzo powoli, to jednak sam budynek musi zostać adekwatnie zaizolowany. Obowiązek obliczenia parametrów ścian i decyzja, czy projektowany budynek będzie realizował przepisy, spoczywa na architekcie. Projekt mieszkania musi być zatem dobrze przemyślany.

Drewniany czy murowany dom?

 

Previous Jak wybierać projekt domu
Next Kilka słów o adaptacji projektu budowlanego