Domy tradycyjne czu niskoenergetyczne?


Domy tradycyjne to ponadczasowe piękno i elegancja. Wśród takich domów jednorodzinnych znajdziemy małe, ekonomiczne budynki jak i wspaniale, wykonane z rozmachem i przepychem luksusowe rezydencje. Są to jedne z najchętniej realizowanych projektów. Jednak specjaliści twierdzą, że domy budowane w tradycyjny sposób nie są ergonomiczne. Dlaczego?

Dom tradycyjny jest najtańszą wersją domu jednorodzinnego. Projekty domów tradycyjnych prawie zawsze zakładają, że budynek będzie postawiony ze średniej jakości materiałów. Takie materiały charakteryzują się jednak dość szybkim zużyciem. Poza tym, domy jednorodzinne budowane w tradycyjnej technologii w porównaniu z domami energooszczędnymi wykazują duże straty energii, co oznacza, że są droższe w utrzymaniu. Ale wcale nie musi tak być. Tańszy dom nie musi być domem, gdzie zużycie energii jest bardzo duże.

Dom tradycyjny może zostać wybudowany również w specjalny sposób, jako na przykład budynek niskoenergetyczny, czyli taki, który posiada dobrą izolację przegród zewnętrznych i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. W przypadku takich budynków szczególna uwaga pada zwłaszcza na miejsca, gdzie na skutek przerwania ciągłości izolacji cieplnej mogą powstawać mostki termiczne. W technologii budownictwa niskoenergetycznego stosuje się też zasadę, że powierzchnia przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury budynku jest zazwyczaj niższa niż w tradycyjnych obiektach. Poza tym wykorzystuje się naturalne możliwości docieplenia i doświetlenia, jakie stwarza odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń. Projekt takiego domu zakłada, że pokoje zostaną wyposażone w duże okna, przez które do wnętrza będzie docierać odpowiednia ilość energii słonecznej, która nagrzeje pomieszczenia położone przede wszystkim od strony południowej i zachodniej. W budynkach niskoenergetycznych stosuje się też wentylację mechaniczną z rekuperacją. W ten sposób wykorzystuje się ciepło, które jest w powietrzu wydalanym na zewnątrz. Urządzeniem dodatkowym w tej technologii jest gruntowa czerpnia powietrza.

Previous Dom z balii
Next Dom wiejski – dom miejski?