Jak wybrać dobry projekt domu energooszczędnego?


Ponieważ eksploatacja domu jednorodzinnego jest dosyć droga, już na etapie wyboru projektu wiele osób szuka rozwiązań, które pomogą im zaoszczędzić. Nie dziwi więc fakt, że coraz większą popularnością cieszą się tak zwane domy energooszczędne.
Jeśli zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie powinniśmy zwrócić dużą uwagę na wybór konkretnego projektu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ od jego jakości będą zależały koszty późniejszej eksploatacji, a to przecież na ich obniżeniu zależy nam najbardziej. Dlatego podejmując decyzję nie powinniśmy kierować się wyłącznie jak najtańszą ceną realizacji. Przykładowe propozycje domów energooszczędnych znajdziemy bez trudu w internecie, wpisując na przykład hasło „domy energooszczędne projekty”. Każdy z takich projektów powinien zawierać dwa podstawowe parametry – charakterystykę energetyczną oraz świadectwo energetyczne. Pozwolą one ocenić dokładne zużycie energii przez budynek. Dodatkowo budynek energooszczędny powinien posiadać kilka cech, które pomagają zaoszczędzić energię, na przykład zwartą bryłę, małą powierzchnię dachu, lepsze niż standardowe ocieplenie, odpowiedni układ pomieszczeń oraz specjalne strefy buforowe, które chronią przed przedostawaniem się zimna do wnętrza budynku, czyli na przykład przeszklone tarasy zamiast balkonów czy też tak zwane „wiatrołapy”. Kierując się tymi parametrami bez trudu ocenimy, czy projekt domu jest rzeczywiście energooszczędny, nawet jeśli nie posiadamy fachowej wiedzy w zakresie budownictwa.
Projekty domów energooszczędnych mogą zakładać różną oszczędność energii w zależności od konkretnych rozwiązań, które zostaną zastosowane w budynku. Jeśli parametry danego projektu nie do końca nam odpowiadają możemy wprowadzić konieczne modyfikacje w projekcie lub zatroszczyć się o dodatkowe ocieplenie, które z pewnością zwiększy energooszczędność domu.

Adaptacja projektu

Jak wyglądają domy pasywne

 

Previous Wybuduj dom w korzystnej cenie
Next Projekt domu, a pozwolenia budowlane