Nowoczesne domy


Nowoczesne budownictwo opiera się już nie tylko na cegle i betonie. Współczesne domy pełne są również elektroniki, nowoczesnego sprzętu i udogodnień rodem z filmów science fiction. Można już bez przymrużenia oka mówić "domy inteligentne". Potrafią one dostosowywać się do potrzeb domowników i pomagać w codziennym funkcjonowaniu ułatwiając życie. Ale jak dom może pomagać ludziom?

Inteligentny dom może wspomóc w obniżaniu rachunków za prąd, gaz i ogrzewanie, wodę. Współczesne budowle są coraz bardziej ekologiczne i współpracują z otaczającym je środowiskiem. Materiał. z którego są obecnie budowane doskonale trzyma ciepło, nie oddaje go na zewnątrz. Projektanci architektury stosują innowacyjne rozwiązania, które opierają się na zasadach ekologii, ekonomii - przez co pozwalają na robienie oszczędności. Widać to po rachunkach za użytkowanie.

Domy inteligentne dostosowują się do potrzeb domowników. Przejawia się to na przykład w ogrzewaniu. System można ustawić tak by regulował on temperaturę w poszczególnych pokojach, zależnie od pory dnia czy roku. Nocą może obniżać ciepło, tak by lepiej się spało. W zimny dzień mierzyć będzie temperaturę na dworze, i bazując na wyniku może podgrzać atmosferę wewnątrz budynku.

W ramach udogodnień we współczesnych domach instalowane są także skomplikowane systemy odpowiadające na sterowanie oświetleniem. Właściciel domu może indywidualnie sterować światłem, w zależności od potrzeb i upodobań. Można na przykład ustawić system tak, by włączał światło gdy ktoś jest w danym pokoju. Albo rozjaśniał pomieszczenie, gdy za oknem robi się coraz ciemniej. Oświetlenie może także spełniać funkcję ochronną - gdy domownicy opuszczą dom na jakiś czas (na przykład na wakacje), istnieje możliwość sterowania światłem za pomocą telefonu komórkowe. Może imitować to czyjąś obecność w domu, co odstrasza potencjalnych złodziejów i przyczynia się do zapobiegania kradzieżom. Sterowanie oświetleniem oprócz funkcji praktycznej, ma także właściwości estetyczne. Można zaprogramować system tak, aby lampy świeciły w różnych kolorach, mieniły się i urozmaicały tym samym wnętrze. Sprawdza to się doskonale w czasie imprez ze znajomymi i innych rodzajów przyjęć organizowanych w domu.

To tylko niektóre z udogodnień, jakie zapewnić mogą inteligentne domy. Możliwości są nieograniczone i zależą tylko od wyobraźni naszej oraz firmy, która wdrażać będzie systemy sterowania domem. Mogą one mieć zastosowanie wewnątrz domostwa, ale także na zewnątrz - w ogrodzie. Istnieją rozwiązania dedykowane również dla otoczenia domu.

Previous Chcemy dobrze mieszkać
Next Domy inteligentne - bezpieczeństwo i wygoda użytkowania