Projektujemy domy jednorodzinne


Domy jednorodzinne to domy, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone dla jednej rodziny. Dom jednorodzinny ma możliwość być willą, budynkiem wolnostojącym, znajdować się w zabudowie bliźniaczej albo szeregowej czy grupowej. Wszystko będzie zależało od wymagań jego późniejszych mieszkańców. I na nich należy skupić uwagę projektując mieszkanie jednorodzinny.

Konstrukcyjnie taki budynek stanowi samodzielną całość. Jednak w zgodzie z prawem mogą w nim zostać wydzielone maksymalnie dwa domy mieszkalne. Może to być też jeden lokal mieszkalny i lokal użytkowy. Powierzchnia całkowita lokalu użytkowego nie ma możliwość przekroczyć 30% powierzchni pełnej budynku. W skład zabudowy jednorodzinnej wchodzą również garaże i budynki gospodarcze.

Bryła lokalu mieszkalnego jednorodzinnego może przybierać różne formy - od tradycyjnych, opartych na czworokątach jak i futurystyczne. Może być zwarta, ale i niekoniecznie. Domy jednorodzinne mogą być budynkami o niewielkiej powierzchni albo prawdziwymi pałacami, których kubatura wynosi ponad 1000 m2. W tym przypadku istnieje prawdziwa dowolność. Jednak przy ich projektowaniu należałoby brać pod uwagę nie jedynie indywidualne gusta przyszłych mieszkańców, niemniej jednak i energooszczędność , a oprócz tego izolacyjność budynku jednorodzinnego.

Całościowy projekt domu częściej determinuje kształt dachu. Do niego dopasowuje się odpowiednią bryłę. Warto zatem nie tylko zastanowić się nad wyborem kształtu domu, ale i samego dachu. Przez dach ucieka bowiem najwięcej ciepła. Najbardziej ergonomicznym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy, który gwarantuje w lokalu jednorodzinnym dodatkowe miejsce takie jak komfortowe poddasze. Skomplikowany kształt dachu to problemy z jego izolacyjnością i wodoszczelnością. Im bardziej skomplikowany dach, tym bardziej będzie prawdopodobne, że ma możliwość on przeciekać w trakcie deszczu.

Domy jednorodzinne to także działka, na której one stoją. Ją także należałoby odpowiednio zagospodarować projektując ogród czy altankę. Należy też pamiętać o przydomowej oczyszczalni ścieków i kotłowni. Wtedy projekty domów jednorodzinnych będą kompleksowe.

Previous Czy warto decydować się na luksusowy dom?
Next Korzyści budowania domów energooszczędnych